Ravnatelj

Ravnatelj ima pomembno vlogo pri upravljanju in vodenju šolske ustanove, saj določa vizijo in cilje šole, vodi šolsko osebje in upravlja razpoložljive finančne

Ravnatelj šolske ustanove ima veliko odgovornost, saj vodi, koordinira in upravlja celotno šolsko skupnost. Slednjo sestavljajo učno osebje, upravno osebje, dijaki in starši. Ravnatelj ima vrsto odgovornosti in pristojnosti, katerih končna cilja sta učinkovito delovanje šole in doseganje zastavljenih vzgojno-izobraževalnih ciljev. Med glavne ravnateljeve pristojnosti sodita opredelitev in uresničevanje strateške vizije šolske ustanove. V ta namen mora ravnatelj določiti vzgojno-izobraževalne cilje, spodbujati akademsko odličnost, opredeliti pedagoške in organizacijske smernice ter skrbeti za izvajanje programov in projektov, ki pripomorejo k izboljšanju vzgojno-izobraževalne ponudbe. Poleg tega je ravnatelj pristojen za upravljanje šolskega osebja: zaposluje učno in upravno osebje, mu dodeljuje naloge in pristojnosti, vrednoti njegovo učinkovitost, vodi evidenco odsotnosti in dopusta in skrbi za dobro počutje in poklicno usposabljanje vseh uslužbencev. Ima tudi ključno vlogo pri ustvarjanju sodelovalnega, spodbudnega in navdihujočega delovnega okolja za šolsko osebje. Poleg tega je pristojen za upravljanje razpoložljivih finančnih virov. Sem sodijo načrtovanje uporabe in dodeljevanje razpoložljivih finančnih sredstev, vodenje prihodkov in odhodkov, priprava finančnih poročil, priprava nabavne dokumentacije in optimizacija finančnih sredstev. Ravnatelj zagotavlja odgovorno finančno poslovanje v skladu z veljavno zakonodajo in v korist šolske ustanove in šolske skupnosti. Poleg tega je pristojen za vzdrževanje stikov z zunanjimi akterji. Sem sodi sodelovanje z lokalnimi vzgojno-izobraževalnimi in akademskimi ustanovami, lokalnimi organizacijami in drugimi šolami. Ravnatelj predstavlja šolo na srečanjih konferencah in dogodkih. Poleg tega sodeluje z zunanjimi interesnimi skupinami in skrbi za izboljšanje vzgojno-izobraževalne ponudbe. Skrbi tudi za dobre odnose s starši in dijaki, rešuje morebitne disciplinske težave, spodbuja inkluzivno in spoštljivo učno okolje in skrbi za učni uspeh dijakov. Obenem zagotavlja skladnost z veljavno zakonodajo in vzgojnimi politikami. V ta namen sledi veljavni zakonodaji in pravilom na šolskem področju, zagotavlja spoštovanje pravic dijakov in šolskega osebja in skrbi za varno in inkluzivno učno okolje.